Schneider Black Print Cuvée Red

Weingut Markus Schneider

Markus Schneider on parissa vuosikymmenessä noussut Saksan nuorten viinintekijöiden kärkikastiin. Markuksen mukaan menestys perustuu oikeiden kasvupaikkojen, valtavirrasta poikkeavien lajikkeiden ja hyvän fiiliksen yhdistelmään.

Schneider Black Print Cuvée Red

Black Print oli aikoinaan Markus Schneiderin ensimmäinen viinibrändi – rakastetusta, persoonallisesta viinistä tuli suunnannäyttäjä ja mahdollistaja tulevaisuudelle. Viinin rypäleet tulevat kuumilta ja kuivilta tasangoilta. Tasangot myös varaavat lämpöä luonnostaan, joka tekee rypäleistä juuri sopivan kypsiä. Kypsytetty eri kokoisissa ja eri ikäisissä tynnyreissä.

Viinin kuvaus

Tumma, lähes musta väri purppuraisilla vivahteilla. Syvässä tuoksussa voi erottaa hedelmää ja tummaa marjaisuutta sekä tammea. Täyteläinen, vaativa, kompleksinen viini, josta löytyy kypsää mansikkaa, kirsikkaa ja karhunvatukkaa sekä hyvin integroitunutta tammea. Pitkä jälkimaku.

Viinin käyttö

Viini kannattaa dekantoida. Paistin, grillatun lihan ja erityisesti riistaruuan kumppani.

Soveltuvuus

Miedot liharuoat (esim. porsas)Voimakkaat liharuoat (esim. nauta)

Lisätiedot

Tuottaja Weingut Markus Schneider
Maa Saksa
Alue/luokitus Pfalz
Viinityyppi Punaviinit
Rypäleet Blaufränkisch
Cabernet Dorsa
Cabernet Sauvignon
Merlot
Syrah
Täyteläisyys Täyteläinen
Hapokkuus Kohtuullinen
Sokeripitoisuus 0.5
Alkoholipitoisuus 14 %
Saatavuus Ravintolamyynti, Travel Retail & Duty Free
Pullokoot 75 cl
Suljin DIAM luonnonkorkki
Laatikkokoko 6
Alkon tuotenro
Suositushinta
Lehdistömaininnat
Kilpailumenestys
Sertifikaatit Vegaaninen