Orchidées Maisons & Vins
Rémy Pannier ja Donatien Bahuaud ovat Orchidées Maisons & Vins´n tuotemerkkejä. Kaikki heidän viininsä valmistetaan Loiren alueella. Yhtiön historia ulottuu aina vuoteen 1811, jolloin Jean-Baptiste Ackerman hankki omistukseensa kalkkikiveen louhittuja kellareita Saumurin alueelta ja alkoi valmistaa kuohuviinejä. Sittemmin yritys on kasvanut yrityskauppojen ja yhdistymisten myötä suurimmaksi Loiren viineihin erikoistuneeksi viinitaloksi.
Rémy Pannier Rosé d’Anjou
Viinin käytetyt rypäleet kerätään Ranskan pisimmän joen Loiren keskijuoksulta Anjoun alueelta, tunnetun Saumurin viinikylän eteläpuolelta. Alkoholikäyminen on tapahtunut viilennetyissä terästankeissa ja käyminen on keskeytetty viilentämällä viini lämpötilaan, jossa hiivan toiminta ei ole mahdollista. Tämän jälkeen viini on suodatettu sen varmistamiseksi, että jäljellä oleva sokeri ei enää pääse käymään. Viiniä ei ole kypsytetty erikseen vaan se on pullotettu suodatuksen jälkeen.
Viinin kuvaus
Vaaleanpunainen väri, tuoksussa punaisia marjoja, minttua, hieman valkopippuria ja raikasta sitruksisuutta. Puolikuiva, pirteän hapokas, aromeiltaan mansikkainen ja kevyen vadelmainen maku.
Viinin käyttö
Erittäin monikäyttöinen ruokaviini niin kalan, kasvisten kuin vaalean lihankin seuraksi tai seurusteluun sellaisenaan. Suositellaan nautittavaksi jääkaappikylmänä.