Weingut Anselmann
Weingut Anselmann on erittäin perinteinen, erinomaisen hinta-laatusuhteen omaava tuottaja Lounais-Saksasta, Pfalzista, läheltä Ranskan rajaa. Yli 450 vuotta sitten perustettu yritys on edelleen ydinperheen omistuksessa. Pfalzin suhteellisen lämpimän ilmaston vuoksi Anselmannin viinit ovat tyyliltään erittäin hedelmävetoisia. Kaikki viinit tuotetaan omilta tarhoilta kerätyistä rypäleistä, ja Anselmann on perinteisestä tyylistään huolimatta melko kokeellinen tuottaja.
Anselmann Gewürztraminer Trocken
Anselmann Gewürztraminer Trocken on Pfalzin suhteellisen lämpimän ilmaston vuoksi tyyliltään runsaan hedelmäinen ja raikas valkoviini. Anselmannin viinit tuotetaan omilta tarhoilta kerätyistä rypäleistä. Kierrekorkillinen pullo.
Viinin kuvaus
Kullankeltainen väri. Runsaassa tuoksussa voi erottaa passionhedelmää, mangoa, ruusua ja muskottipähkinää. Runsas makumaailma jatkaa tuoksun linjaa. Täyteläinen, vivahteikas ja erittäin hedelmäinen viini.
Viinin käyttö
Sopii hyvin voimakkaiden juustojen kuten Roquefortin ja Gorgonzolan, sekä mausteisten, Aasialaisten ruokien kanssa.