Nyt herkutellaan blineillä! Lisukkeikseen lettupannulla paistetut pikkublinit saavat sesonkia seuraten pikkelöityä punakaalia, appelsiinilla maustettua smetanaa sekä säilöttyjä savumuikkuja. Kahden hengen blinikestien ja pienemmän porukan illanvieton viiniksi valitaan puolikkaastakin pullosta löytyvä, hurmaavan hedelmäinen Les Fumées Blanches Sauvignon Blanc -valkoviini.
Alkuvuosi ei ole mitään ilman pannulla tiriseviä, kauniin kuohkeita blinejä. Perinteisten mätilisukkeiden sijaan lettupannulla paistetut pikkublinit tarjoillaan tällä kertaa pikkelöidyn punakaalin, kotimaisten savumuikkujen sekä raikkaan sitrussmetanan kera.
Punakaalin pikkelöintiliemeen lisätään paitsi appelsiininkuorta myös makeahkoa riisiviinietikkaa ja aromaattisia korianterinsiemeniä. Pientä tulisuutta varsinkin jälkimakuun tuovat valkosipuli ja tuore jalapeno. Savumuikkujen maanläheinen maku tuo hedelmäisyyden rinnalle runsautta, ja sitoo kokonaisuuden mahtavasti yhteen. Kasvisvaihtoehtoa kaipaaville täyteläisyyttä tuo esimerkiksi avokadosta ja sesongin sitruksista sekoitettu tartar!
Pikkublinit ja pikkelöity punakaali
(noin 18 pikkubliniä)
Pikkelöity punakaali
- ½ (n. 600 g) pieni punakaali
- 3 dl vettä
- 3 dl riisiviinietikkaa
- 2 dl väkiviinaetikkaa
- ½ dl sokeria
- 1 rkl suolaa
- 6 kpl valkosipulin kynsiä
- 4 kpl jalapenoa
- 3 cm pala tuoretta inkivääriä kuorineen
- 2 rkl sinapinsiemeniä
- 2 rkl korianterinsiemeniä
- 2 siivua appelsiinin kuorta
Lisää vesi, viinietikat, sokeri ja suola kattilaan. Anna lämmetä, kunnes sokeri ja suola ovat kokonaan liuenneet.
Leikkaa punakaali reilun suupalan kokoisiksi suikaleiksi. Murskaa valkosipulinkynnet kevyesti, jotta saat niiden kuoret irrotettua. Leikkaa jalapenot ja inkivääri ohuiksi viipaleiksi. Laita noin 2 litran kokoiseen purkkiin puolet punakaalista ja muista kasviksista. Ripottele niiden päälle puolet sinapin- ja korianterinsiemeniä sekä yksi viipale appelsiininkuorta.
Lisää toiseksi kerrokseksi loput punakaalista, muut kasvikset ja mausteet.
Kaada pikkelöintiliemi purkkiin muiden raaka-aineiden päälle. Painele kaalia alaspäin, jotta se peittyy kokonaan liemeen.
Anna kaalin jäähtyä, ennen kun laitat sen jääkaappiin. Pikkelöidyn punakaalin on hyvä maustua jääkaapissa vähintään vuorokausi ennen tarjoilua.
Pikkublinit
- 2,5 dl tattarijauhoja
- 2 dl kermaviiliä
- 2 dl smetanaa
- 20 g tuorehiivaa
- 1 tl sokeria
- 1,5 dl kevytmaitoa
- 2 rkl voita
- 1 tl suolaa
- 1 kananmuna (valkuainen ja keltuainen eroteltuina)
- Voita paistamiseen
Sekoita kermaviili, smetana, tuorehiiva, sokeri ja jauhot kulhossa. Siirrä kulho peitettynä jääkaappiin ja anna levätä yön yli.
Seuraavana päivänä lämmitä kattilassa maito ja voi kunnes voi on sulanut. Vatkaa suola ja valkuainen kovaksi vaahdoksi. Lisää maito-voiseos ja keltuainen taikinan joukkoon ja sekoita tasaiseksi. Kääntele lopuksi valkuaisvaahto taikinan joukkoon.
Paista blinit pikkulettupannussa. Yhtä bliniä varten kannattaa annostella taikinaa noin puoli desiä. Käytä paistamiseen runsaasti voita.
Sitrussmetana
- 2 dl smetanaa
- 1 appelsiinin raastettu kuori
- suolaa ja pippuria
- 2 tkl (n. 300 g) savumuikkuja
Raasta appelsiinin kuori smetanan joukkoon ja mausta se hyppysellisellä suolaa ja pippuria. Tarjoile sitrussmetana ja savumuikut lämpimien blinien sekä huoneenlämpöisen pikkelöidyn punakaalin seurana.
Viinisuositus: Les Fumées Blanches Sauvignon Blanc
Puolikas pullo Languedocin aurinkoa | 6,89€
Kuka sen sanoi, että raikkaan hedelmäiset valkoviinit kuuluisivat vain kesään? Kenen ei muka tekisi pakkasilla mieli maistella valkoviiniä, joka tuo mieleen auringon ja etelän hedelmät. Pieni viinipullo Etelä-Ranskan Languedocista tulevaa Les Fumées Blanches Sauvignon Blancia tulvii sitrushedelmiä ja muita eksoottisia hedelmiä, joita säestää kivan kirpakka herukkainen vivahde.
Kun joulunpyhien syöminkien jälkeen tekee mieli keventää, pirteän hapokas Les Fumées Blanches Sauvignon Blanc on oiva viini valkolihaisille kaloille, tomaattisille ruoillle ja salaateille, joista vuohenjuustosalaatti on todellinen klassikko sauvignon blancin kanssa. Puolikas pullo tätä aromaattista luomuviiniä on nappivalinta myös tietysti blineille.
VINKKI! Jos vieraita on tulossa enemmän kylään, löytyy Les Fumées Blanches Sauvignon Blanc myös normaalikokoisesta viinipullosta, sekä kolmen litran hanapakkauksesta.